Belgia i Holandia coraz częściej wybierane przez Polaków


Ponad 2 miliony Polaków wyjechało w ostatnich latach, aby pracować za granicą. Najczęściej wybierane kierunki to Zachodnia Europa: Wielka Brytania, Niemcy, Skandynawia, Belgia i Holandia. W większości przypadków motywacja do wyjazdu jest ekonomiczna: na miejscu można zarobić dużo więcej niż w Polsce, ponadto lepiej funkcjonuje służba zdrowia i szkolnictwo. Większość emigrantów po jakimś czasie ściąga na miejsce swoją rodzinę, uczy się języka i zaczyna układać sobie życie. W większości pozostają jednak w regularnym kontakcie z bliskimi na miejscu, co ułatwia niedrogi transport międzynarodowy.
Wyjazd zarobkowy jest w dzisiejszych czasach łatwiejszy, niż był kiedyś. Przykładowo, wiele osób poszukujących pierwszej pracy za granicą korzysta z pośrednictwa agencji pracy. Zapewniają one zatrudnienie, pośredniczą w kontakcie między pracodawcą a pracownikiem, załatwiają formalności, czasami także organizują zakwaterowanie na miejscu.
Kolejną rzeczą, która ułatwia emigrację i jednoczesne regularne widywanie bliskich, są tanie połączenia. To nie tylko linie lotnicze, ale także niedrogie busy do Niemiec, Anglii czy Holandii dostępne w bardzo wielu miastach. Dzięki temu decyzja o wyjeździe jest o wiele prostsza i w razie zmiany zdania łatwiejsza do odwrócenia.